• Thursday 2/22
    6:15 PM
    Element Homes vs Entiat Tigers
    Clovis  
  • Thursday 2/22
    7:15 PM
    Discount Auto Glass/Rebels Tattoos vs Pro Home Inspection
    Clovis  
  • Thursday 2/22
    8:15 PM
    Double Diamond vs Gale Fruit
    Clovis  
  • Friday 2/23
    6:00 PM
    CATS (B) vs Eastmont Red (B)
    Sterling-Main  
  • Friday 2/23
    6:00 PM
    Wenatchee Panthers (B) vs Cashmere Bulldogs (B)
    EJHS Small Gym  
  • Friday 2/23
    6:00 PM
    Cascade (A) vs Eastmont Wildcats (A)
    EJHS Main Gym  
  • Friday 2/23
    6:00 PM
    Wenatchee Panthers (B) vs Storm McGinnis (B)
    Sterling-Aux  
  • Friday 2/23
    7:15 PM
    Eastmont Pride (A) vs Wenatchee Purple (A)
    Sterling-Main  
  • Friday 2/23
    7:15 PM
    Cashmere Bulldogs (A) vs Wenatchee Panthers (A)
    Sterling-Aux  
  • Friday 2/23
    7:15 PM
    East Wenatchee Spartans (A) vs Bulldogs (A)
    EJHS Main Gym  
  • Friday 2/23
    7:15 PM
    Cashmere vs Eastmont Fury (Blue)
    EJHS Small Gym  
  • Friday 2/23
    8:30 PM
    Kodiaks (B) vs Eastmont Storm (B)
    EJHS Small Gym  
  • Friday 2/23
    8:30 PM
    Eastmont vs Wenatchee Warriors
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    8:00 AM
    Valley Lightning (B) vs Wenatchee Panthers (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    8:00 AM
    Brewster (A) vs Storm (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/24
    8:00 AM
    Brewster (B) vs Eastmont Wildcats (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    8:00 AM
    Chelan (B) vs Ellensburg Wildcats (B)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    8:00 AM
    Eastmont (A) vs Tonasket (A)
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    8:00 AM
    Ellensburg Bulldogs (B) vs Okanogan (B)
    EJHS Small Gym  
  • Saturday 2/24
    9:15 AM
    Eastmont Red (B) vs Ellensburg Bulldogs (B)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/24
    9:15 AM
    Eastmont Lady Cats (A) vs Kittitas Coyotes (A)
    EJHS Small Gym  
  • Saturday 2/24
    9:15 AM
    Storm McGinnis (B) vs Tigers (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    9:15 AM
    Mt. Lions Methow Valley (B) vs Wenatchee (B)
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    9:15 AM
    Tonasket Tigers vs Eastmont Fury (White)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    9:15 AM
    Cashmere vs Sharp Shooters
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    9:15 AM
    Eastmont vs OK Dawgs
    Clovis  
  • Saturday 2/24
    10:30 AM
    CATS (B) vs Wenatchee White (B)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/24
    10:30 AM
    Cashmere (B) vs Ellensburg Bulldogs (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    10:30 AM
    Brewster (B) vs Ellensburg Wildcats (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    10:30 AM
    Eastmont Wildcats (B) vs Chelan (B)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    10:30 AM
    Shockers (B) vs Ellensburg Bulldogs (B)
    EJHS Small Gym  
  • Saturday 2/24
    10:30 AM
    W.V. Swat (A) vs Ellensburg Bulldogs (A)
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    10:30 AM
    Wenatchee Warriors vs Yakima Kings
    Clovis  
  • Saturday 2/24
    11:45 AM
    Wenatchee Purple (A) vs Downtown Dogs (A)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    11:45 AM
    Cashmere Bulldogs (B) vs Valley Lightning (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    11:45 AM
    West Valley Swish (A) vs Brewster (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/24
    11:45 AM
    Kittitas Coyotes (A) vs Shockers (A)
    Clovis  
  • Saturday 2/24
    11:45 AM
    Tonasket (A) vs B-Port Fillies (A)
    EJHS Small Gym  
  • Saturday 2/24
    11:45 AM
    Eastmont Fury (Blue) vs Sharp Shooters
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    11:45 AM
    Tonasket Tigers vs Cashmere
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    1:00 PM
    Ellensburg Bulldogs (B) vs CATS (B)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/24
    1:00 PM
    Omak Hotshots (A) vs Cascade (A)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    1:00 PM
    Tigers (B) vs Wenatchee Panthers (B)
    Clovis  
  • Saturday 2/24
    1:00 PM
    Cashmere Bulldogs (A) vs Valley Stars & Stripes (A)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    1:00 PM
    Wenatchee Panthers (A) vs CSC Smash (A)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    1:00 PM
    Eastmont Storm (B) vs Mt. Lions Methow Valley (B)
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    1:00 PM
    Chelan (B) vs Kodiaks (B)
    EJHS Small Gym  
  • Saturday 2/24
    2:15 PM
    Wenatchee White (B) vs Eastmont Red (B)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/24
    2:15 PM
    Brewster (A) vs Wenatchee Purple (A)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    2:15 PM
    Downtown Dogs (A) vs Eastmont Pride (A)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    2:15 PM
    Ellensburg Bulldogs (B) vs Tonasket Tigers (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    2:15 PM
    East Wenatchee Spartans (A) vs Othello Ballers (A)
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    2:15 PM
    Bulldogs (A) vs Ellensburg Bulldogs (A)
    EJHS Small Gym  
  • Saturday 2/24
    2:15 PM
    Wenatchee Warriors vs OK Dawgs
    Clovis  
  • Saturday 2/24
    3:30 PM
    Storm (A) vs West Valley Swish (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/24
    3:30 PM
    Shockers (A) vs Eastmont Lady Cats (A)
    Clovis  
  • Saturday 2/24
    3:30 PM
    Chelan (B) vs Brewster (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    3:30 PM
    Ellensburg Wildcats (B) vs Eastmont Wildcats (B)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    3:30 PM
    Okanogan (B) vs Shockers (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    3:30 PM
    Wenatchee (B) vs Kodiaks (B)
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    3:30 PM
    Eastmont Storm (B) vs Chelan (B)
    EJHS Small Gym  
  • Saturday 2/24
    4:45 PM
    Eastmont Pride (A) vs Brewster (A)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    4:45 PM
    CSC Smash (A) vs Valley Stars & Stripes (A)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    4:45 PM
    B-Port Fillies (A) vs Eastmont (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/24
    4:45 PM
    Othello Ballers (A) vs Bulldogs (A)
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    4:45 PM
    W.V. Swat (A) vs East Wenatchee Spartans (A)
    EJHS Small Gym  
  • Saturday 2/24
    4:45 PM
    Eastmont Fury (Blue) vs Tonasket Tigers
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    4:45 PM
    OK Dawgs vs Panthers
    Clovis  
  • Saturday 2/24
    6:00 PM
    Ellensburg Bulldogs (B) vs Wenatchee White (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    6:00 PM
    Eastmont Wildcats (A) vs Omak Hotshots (A)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    6:00 PM
    Tonasket Tigers (B) vs Cashmere (B)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/24
    6:00 PM
    Mt. Lions Methow Valley (B) vs Chelan (B)
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    6:00 PM
    Wenatchee (B) vs Eastmont Storm (B)
    EJHS Small Gym  
  • Saturday 2/24
    6:00 PM
    Sharp Shooters vs Eastmont Fury (White)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    6:00 PM
    Yakima Kings vs Eastmont
    Clovis  
  • Saturday 2/24
    7:15 PM
    Downtown Dogs (A) vs Brewster (A)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/24
    7:15 PM
    CSC Smash (A) vs Cashmere Bulldogs (A)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/24
    7:15 PM
    Valley Stars & Stripes (A) vs Wenatchee Panthers (A)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/24
    7:15 PM
    Othello Ballers (A) vs W.V. Swat (A)
    EJHS Main Gym  
  • Saturday 2/24
    7:15 PM
    Ellensburg Bulldogs (A) vs East Wenatchee Spartans (A)
    EJHS Small Gym  
  • Sunday 2/25
    8:00 AM
    1st Place (A) vs 4th Place (B)
    EJHS Small Gym  
  • Sunday 2/25
    8:00 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/25
    8:00 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/25
    8:00 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/25
    8:00 AM
    1st Place (A) vs 4th Place (B)
    Clovis  
  • Sunday 2/25
    8:00 AM
    1st Place (B) vs 4th Place (A)
    EJHS Main Gym  
  • Sunday 2/25
    8:00 AM
    4th Place (B) vs 5th Place (A)
    EHS Aux  
  • Sunday 2/25
    8:00 AM
    4th Place (A) vs 5th Place (B)
    EHS Main  
  • Sunday 2/25
    9:15 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/25
    9:15 AM
    1st Place (B) vs 4th Place (A)
    EJHS Small Gym  
  • Sunday 2/25
    9:15 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    Clovis  
  • Sunday 2/25
    9:15 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    EJHS Main Gym  
  • Sunday 2/25
    9:15 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/25
    9:15 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/25
    9:15 AM
    4th Place vs 5th Place
    EHS Aux  
  • Sunday 2/25
    9:15 AM
    2nd Place vs 3rd Place
    EHS Main  
  • Sunday 2/25
    10:30 AM
    G1 Winner vs G2 Winner
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/25
    10:30 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    EJHS Small Gym  
  • Sunday 2/25
    10:30 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/25
    10:30 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/25
    10:30 AM
    G1 Winner vs G2 Winner
    EJHS Main Gym  
  • Sunday 2/25
    10:30 AM
    3rd Place (A) vs 2nd Place (B)
    EHS Aux  
  • Sunday 2/25
    10:30 AM
    3rd Place (B) vs 2nd Place (A)
    EHS Main  
  • Sunday 2/25
    10:30 AM
    4th Place vs 5th Place
    Clovis  
  • Sunday 2/25
    11:45 AM
    G4 Winner vs G3 Winner
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/25
    11:45 AM
    1st Place (A) vs G1 Winner
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/25
    11:45 AM
    1st Place (B) vs G2 Winner
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/25
    11:45 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    EJHS Small Gym  
  • Sunday 2/25
    11:45 AM
    G4 Winner vs G3 Winner
    EJHS Main Gym  
  • Sunday 2/25
    11:45 AM
    1st Place (A) vs G1 Winner
    EHS Aux  
  • Sunday 2/25
    11:45 AM
    1st Place (B) vs G2 Winner
    EHS Main  
  • Sunday 2/25
    11:45 AM
    2nd Place vs 3rd Place
    Clovis  
  • Sunday 2/25
    1:00 PM
    R1-G1 Loser vs R1-G2 Loser
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/25
    1:00 PM
    1st Place (A) vs G1 Winner
    EJHS Small Gym  
  • Sunday 2/25
    1:00 PM
    1st Place (A) vs G1 Winner
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/25
    1:00 PM
    R1-G1 Loser vs R1-G2 Loser
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/25
    1:00 PM
    1st Place vs G1 Winner
    EJHS Main Gym  
  • Sunday 2/25
    1:00 PM
    G3 Loser vs G2 Loser
    Clovis  
  • Sunday 2/25
    1:00 PM
    G3 Loser vs G2 Loser
    EHS Aux  
  • Sunday 2/25
    1:00 PM
    1st Place vs G1 Winner
    EHS Main  
  • Sunday 2/25
    2:15 PM
    G5 Winner vs G6 Winner
    EJHS Small Gym  
  • Sunday 2/25
    2:15 PM
    1st Place (B) vs G2 Winner
    Clovis  
  • Sunday 2/25
    2:15 PM
    1st Place (B) vs G2 Winner
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/25
    2:15 PM
    G5 Winner vs G6 Winner
    EJHS Main Gym  
  • Sunday 2/25
    2:15 PM
    1st Place (A) vs G1 Winner
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/25
    2:15 PM
    1st Place (B) vs G2 Winner
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/25
    2:15 PM
    G5 Winner vs G3 Winner
    EHS Aux  
  • Sunday 2/25
    2:15 PM
    G6 Winner vs G4 Winner
    EHS Main  
  • Sunday 2/25
    3:30 PM
    G3 Winner vs G4 Winner
    EJHS Small Gym  
  • Sunday 2/25
    3:30 PM
    R1-G1 Loser vs R1-G2 Loser
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/25
    3:30 PM
    R1-G1 Loser vs R1-G2 Loser
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/25
    3:30 PM
    G1 Loser vs G4 Winner
    Clovis  
  • Sunday 2/25
    3:30 PM
    G2 Winner vs G3 Winner
    EJHS Main Gym  
  • Sunday 2/25
    3:30 PM
    G1 Loser vs G4 Winner
    EHS Aux  
  • Sunday 2/25
    3:30 PM
    G2 Winner vs G3 Winner
    EHS Main  
  • Sunday 2/25
    4:45 PM
    R2-G1 Loser vs R2-G2 Loser
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/25
    4:45 PM
    G3 Winner vs G4 Winner
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/25
    4:45 PM
    R2-G1 Loser vs R2-G2 Loser
    Clovis  
  • Sunday 2/25
    4:45 PM
    R2-G1 Loser vs R2-G2 Loser
    EHS Aux  
  • Sunday 2/25
    4:45 PM
    G3 Winner vs G4 Winner
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/25
    4:45 PM
    G3 Winner vs G4 Winner
    EJHS Small Gym  
  • Sunday 2/25
    4:45 PM
    R2-G1 Loser vs R2-G2 Loser
    EHS Main  
  • Sunday 2/25
    4:45 PM
    G7 Winner vs G8 Winner
    EJHS Main Gym  
  • Monday 2/26
    6:15 PM
    Just 4 Fun vs Dufflebag Loyalties
    Clovis  
  • Monday 2/26
    6:30 PM
    Gotta Catch 'Em All vs The Dodgers
    Grant ES Ct. 1  
  • Monday 2/26
    6:30 PM
    Fear The Sphere vs Untouchaballs
    Grant ES Ct. 2  
  • Monday 2/26
    7:00 PM
    Balls and Dolls vs WTB
    Grant ES Ct. 1  
  • Monday 2/26
    7:00 PM
    Untouchaballs vs The Dodgers
    Grant ES Ct. 2  
  • Monday 2/26
    7:15 PM
    NC Painting vs Premature Shooters
    Clovis  
  • Monday 2/26
    7:30 PM
    Super Smash Bros vs Hairy Laws Average Joes
    Grant ES Ct. 2  
  • Monday 2/26
    7:30 PM
    WTB vs Hit 'n Run
    Grant ES Ct. 1  
  • Monday 2/26
    7:45 PM
    Dodge Fathers vs PRX
    Grant ES Ct. 2  
  • Monday 2/26
    8:00 PM
    Dodgy Style vs North West Illest
    Grant ES Ct. 1  
  • Monday 2/26
    8:15 PM
    Double Dribblers vs Mission Ridge Bombers
    Clovis  
  • Monday 2/26
    8:30 PM
    Dirt Dog's vs Super Smash Bros
    Grant ES Ct. 1  
  • Monday 2/26
    8:30 PM
    PRX vs North West Illest
    Grant ES Ct. 2  
    

Looking for resources
about the Community or other Sports Groups?

Check out additional links
              below!



The mission of Eastmont Metropolitan Parks & Recreation is to provide recreational activities, facilities, and experiences, which allow individuals the opportunity to improve the quality of their lives, while enhancing and preserving the natural resources of the area.

Eastmont Metropolitan Parks & Recreation manages 44 acres of parks and seven miles of scenic Columbia River waterfront asphalt trail (The Apple Capital Loop Trail) in East Wenatchee, WA. Eastmont Community Park houses baseball, soccer, and football fields; horseshoe pits, lighted basketball, tennis and pickle ball courts, playgrounds, walking and biking trails, a radio control car race track, and an indoor swimming pool.

Organized recreation offerings include indoor and outdoor sports leagues, sports camps and specialized day camps.