• Friday 2/24
    6:00 PM
    Eastmont vs 8th Grade Elite
    E JHS Small Gym  
  • Friday 2/24
    6:00 PM
    Wenatchee Venom (B) vs Chieftains (B)
    E JHS Main Gym  
  • Friday 2/24
    6:00 PM
    EWEN Spartans (B) vs Wenatchee Panthers (B)
    Sterling-Main  
  • Friday 2/24
    6:00 PM
    Eastmont Wildcats (B) vs EHE Ironmen (B)
    Sterling-Aux  
  • Friday 2/24
    7:15 PM
    Eastmont Nets (A) vs Cascade (A)
    E JHS Main Gym  
  • Friday 2/24
    7:15 PM
    Eastmont (A) vs Wenatchee Panthers (A)
    Sterling-Aux  
  • Friday 2/24
    7:15 PM
    Eastmont Wildcats (A) vs Wenatchee Panthers (A)
    E JHS Small Gym  
  • Friday 2/24
    7:15 PM
    Eastmont Cats (A) vs Cashmere (A)
    Sterling-Main  
  • Friday 2/24
    8:30 PM
    EHE (B) vs Wenatchee Purple (B)
    E JHS Main Gym  
  • Friday 2/24
    8:30 PM
    Panthers (A) vs Eastmont (A)
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    8:00 AM
    Eastmont vs Ellensburg Elite
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    8:00 AM
    8th Grade Elite vs Okanogan
    PMS  
  • Saturday 2/25
    8:00 AM
    Liberty Bell vs Ellensburg Bulldogs
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    8:00 AM
    Eastmont Fury White (B) vs Fillies (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    8:00 AM
    Eastmont Fury Black (A) vs Sharp Shooters (A)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    8:00 AM
    Tonasket (B) vs CSC Smash (B)
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    8:00 AM
    Eastmont Cats (A) vs Ellensburg Bulldogs (A)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/25
    8:00 AM
    Cashmere (A) vs Tonasket Tigers (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/25
    9:15 AM
    Moses Lake Thunder (C) vs Ephrata (C)
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    9:15 AM
    Chelan (C) vs Bridgeport (C)
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    9:15 AM
    Wolf Pack vs Tonasket
    PMS  
  • Saturday 2/25
    9:15 AM
    Methow Valley Mt. Lions (A) vs Moses Lake Shockers (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/25
    9:15 AM
    Omak Warriors (B) vs EWEN Spartans (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    9:15 AM
    Quincy (B) vs Eastmont Wildcats (B)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    9:15 AM
    Eastmont Lady Cats (A) vs Omak (A)
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    9:15 AM
    Wenatchee Panthers (B) vs Tonasket Lady Cats (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/25
    10:30 AM
    Tonasket 8 (A) vs Eastmont Nets (A)
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    10:30 AM
    Richland Gunners Green (A) vs Cascade (A)
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    10:30 AM
    Okanogan vs Eastmont
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    10:30 AM
    Ellensburg Elite vs 8th Grade Elite
    PMS  
  • Saturday 2/25
    10:30 AM
    Eastmont '23 (A) vs Ephrata Tigers (A)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    10:30 AM
    Sharp Shooters (A) vs Tonasket (A)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    10:30 AM
    Lady Goats (B) vs Eastmont Fury White (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/25
    10:30 AM
    Brewster (B) vs Tonasket (B)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/25
    11:45 AM
    Moses Lake Thunder (C) vs Chelan (C)
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    11:45 AM
    Ephrata (C) vs Bridgeport (C)
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    11:45 AM
    Wolf Pack vs Liberty Bell
    PMS  
  • Saturday 2/25
    11:45 AM
    Tonasket vs Ellensburg Bulldogs
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    11:45 AM
    Quincy (B) vs EHE Ironmen (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/25
    11:45 AM
    Tonasket Tigers (A) vs Ellensburg Bulldogs (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/25
    11:45 AM
    Tonasket Lady Cats (B) vs Ellensburg Elite (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    11:45 AM
    Omak (A) vs Kittitas Coyotes (A)
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    1:00 PM
    Manson (B) vs EHE (B)
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    1:00 PM
    Wenatchee Purple (B) vs Ferndale Eagles (B)
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    1:00 PM
    Okanogan vs Ellensburg Elite
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    1:00 PM
    Okanogan Bulldogs (B) vs Central WA Select (B)
    PMS  
  • Saturday 2/25
    1:00 PM
    WV SWAT (B) vs EWEN Spartans (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    1:00 PM
    Othello Ballers (B) vs Omak Warriors (B)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    1:00 PM
    Fillies (B) vs Lady Goats (B)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/25
    1:00 PM
    Tonasket (A) vs Eastmont Fury Black (A)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/25
    2:15 PM
    Eastmont Nets (A) vs Richland Gunners Green (A)
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    2:15 PM
    Cascade (A) vs Tonasket 8 (A)
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    2:15 PM
    Liberty Bell vs Tonasket
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    2:15 PM
    Ellensburg Bulldogs vs Wolf Pack
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    2:15 PM
    ML Bandits (A) vs Cascade (A)
    PMS  
  • Saturday 2/25
    2:15 PM
    Tonasket (B) vs Lady Shockers (B)
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    2:15 PM
    CSC Smash (B) vs Brewster (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/25
    2:15 PM
    Wenatchee Panthers (A) vs Ferndale Eagles (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/25
    3:30 PM
    Chelan (C) vs Ephrata (C)
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    3:30 PM
    Bridgeport (C) vs Moses Lake Thunder (C)
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    3:30 PM
    Wenatchee Venom (B) vs Okanogan Bulldogs (B)
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    3:30 PM
    Chieftains (B) vs Central WA Select (B)
    PMS  
  • Saturday 2/25
    3:30 PM
    Methow Valley Mt. Lions (A) vs Eastmont '23 (A)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    3:30 PM
    Ephrata Tigers (A) vs Moses Lake Shockers (A)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    3:30 PM
    Tonasket Tigers (A) vs Eastmont Cats (A)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/25
    3:30 PM
    Ellensburg Bulldogs (A) vs Cashmere (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/25
    4:45 PM
    Ferndale Eagles (B) vs EHE (B)
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    4:45 PM
    Wenatchee Purple (B) vs Manson (B)
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    4:45 PM
    Eastmont (A) vs Cascade (A)
    PMS  
  • Saturday 2/25
    4:45 PM
    Panthers (A) vs ML Bandits (A)
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    4:45 PM
    WV SWAT (B) vs Omak Warriors (B)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    4:45 PM
    Othello Ballers (B) vs Wenatchee Panthers (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    4:45 PM
    Okanogan (B) vs Tonasket (B)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/25
    4:45 PM
    Wenatchee Panthers (A) vs Omak (A)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/25
    6:00 PM
    Tonasket 8 (A) vs Richland Gunners Green (A)
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    6:00 PM
    Chieftains (B) vs Okanogan Bulldogs (B)
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    6:00 PM
    Central WA Select (B) vs Wenatchee Venom (B)
    PMS  
  • Saturday 2/25
    6:00 PM
    Moses Lake Shockers (A) vs Eastmont '23 (A)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    6:00 PM
    Ephrata Tigers (A) vs Methow Valley Mt. Lions (A)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    6:00 PM
    Ferndale Eagles (A) vs Eastmont Wildcats (A)
    Kenroy ES  
  • Saturday 2/25
    6:00 PM
    Kittitas Coyotes (A) vs Eastmont Lady Cats (A)
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    6:00 PM
    Ellensburg Elite (B) vs Wenatchee Panthers (B)
    Lee Elementary  
  • Saturday 2/25
    7:15 PM
    Ferndale Eagles (B) vs Manson (B)
    Clovis  
  • Saturday 2/25
    7:15 PM
    Cascade (A) vs Panthers (A)
    PMS  
  • Saturday 2/25
    7:15 PM
    Eastmont (A) vs ML Bandits (A)
    E JHS Main Gym  
  • Saturday 2/25
    7:15 PM
    EWEN Spartans (B) vs Othello Ballers (B)
    Sterling-Aux  
  • Saturday 2/25
    7:15 PM
    Wenatchee Panthers (B) vs WV SWAT (B)
    Sterling-Main  
  • Saturday 2/25
    7:15 PM
    Omak (A) vs Eastmont (A)
    E JHS Small Gym  
  • Saturday 2/25
    7:15 PM
    Lady Shockers (B) vs Okanogan (B)
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/26
    8:00 AM
    2nd Place (A) vs 2nd Place (C)
    EHS Main  
  • Sunday 2/26
    8:00 AM
    1st Place (C) vs 2nd Place (B)
    EHS Aux  
  • Sunday 2/26
    8:00 AM
    1st Place vs 4th Place
    E JHS Main Gym  
  • Sunday 2/26
    8:00 AM
    2nd Place vs 3rd Place
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    8:00 AM
    2nd Place (A) vs 2nd Place (B)
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/26
    8:00 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    Clovis  
  • Sunday 2/26
    8:00 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/26
    8:00 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/26
    8:00 AM
    3rd-Pool B vs 3rd-Pool A
    Lee Elementary  
  • Sunday 2/26
    9:15 AM
    3rd-Pool A vs 4th-Pool B
    EHS Aux  
  • Sunday 2/26
    9:15 AM
    3rd-Pool B vs 4th-Pool C
    EHS Main  
  • Sunday 2/26
    9:15 AM
    1st Place vs 4th Place
    E JHS Main Gym  
  • Sunday 2/26
    9:15 AM
    2nd Place vs 3rd Place
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    9:15 AM
    3rd-Pool A vs 4th-Pool B
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/26
    9:15 AM
    1st Place (B) vs 3rd Place (A)
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/26
    9:15 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    Clovis  
  • Sunday 2/26
    9:15 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    Lee Elementary  
  • Sunday 2/26
    9:15 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/26
    10:30 AM
    1st Place (B) vs R1-G2 Winner
    EHS Main  
  • Sunday 2/26
    10:30 AM
    1st Place (A) vs R1-G1 Winner
    EHS Aux  
  • Sunday 2/26
    10:30 AM
    R1-G1 Winner vs R1-G2 Winner
    E JHS Main Gym  
  • Sunday 2/26
    10:30 AM
    1st Place (A) vs 2nd Place (B)
    Clovis  
  • Sunday 2/26
    10:30 AM
    1st Place (A) vs R1-G1 Winner
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/26
    10:30 AM
    2nd Place (A) vs 3rd Place (B)
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    10:30 AM
    2nd Place (B) vs 3rd Place (A)
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/26
    10:30 AM
    1st Place (A) vs R1-G1 Winner
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/26
    10:30 AM
    3rd-Pool B vs 4th-Pool A
    Lee Elementary  
  • Sunday 2/26
    11:45 AM
    3rd-Pool C vs 4th-Pool A
    EHS Main  
  • Sunday 2/26
    11:45 AM
    R1-G1 Winner vs R1-G2 Winner
    E JHS Main Gym  
  • Sunday 2/26
    11:45 AM
    1st Place (B) vs 2nd Place (A)
    Clovis  
  • Sunday 2/26
    11:45 AM
    3rd-Pool B vs 4th-Pool A
    EHS Aux  
  • Sunday 2/26
    11:45 AM
    1st Place (B) vs R1-G2 Winner
    Lee Elementary  
  • Sunday 2/26
    11:45 AM
    1st Place (A) vs R1-G1 Winner
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/26
    11:45 AM
    Loser R1-G1 vs Loser R1-G2
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    11:45 AM
    1st Place (B) vs R1-G2 Winner
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/26
    11:45 AM
    1st Place (A) vs R1-G1 Winner
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/26
    1:00 PM
    R2-G1 Winner vs R2-G2 Winner
    EHS Main  
  • Sunday 2/26
    1:00 PM
    R2-G2 Winner vs R2-G1 Winner
    E JHS Main Gym  
  • Sunday 2/26
    1:00 PM
    1st Place (B) vs R1-G2 Winner
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/26
    1:00 PM
    1st Place (A) vs R1-G1 Winner
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    1:00 PM
    Loser R1-G1 vs Loser R1-G2
    EHS Aux  
  • Sunday 2/26
    1:00 PM
    1st Place (A) vs 2nd Place (B)
    Clovis  
  • Sunday 2/26
    1:00 PM
    1st Place (B) vs 2nd Place (A)
    Lee Elementary  
  • Sunday 2/26
    1:00 PM
    1st Place (B) vs R1-G2 Winner
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/26
    2:15 PM
    3rd-Pool A vs 4th-Pool B
    Clovis  
  • Sunday 2/26
    2:15 PM
    4th-Pool A vs 5th-Pool B
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/26
    2:15 PM
    Loser R1-G1 vs Loser R1-G2
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/26
    2:15 PM
    Loser R2-G1 vs Loser R2-G2
    EHS Aux  
  • Sunday 2/26
    2:15 PM
    Loser R2-G1 vs Loser R2-G2
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/26
    2:15 PM
    R2-G1 Winner vs R2-G2 Winner
    E JHS Main Gym  
  • Sunday 2/26
    2:15 PM
    Loser R1-G1 vs Loser R1-G2
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    2:15 PM
    Loser R2-G1 vs Loser R2-G2
    Lee Elementary  
  • Sunday 2/26
    3:30 PM
    R1-G1 Winner vs R1-G2 Winner
    EHS Main  
  • Sunday 2/26
    3:30 PM
    R2-G1 Winner vs R2-G2 Winner
    E JHS Main Gym  
  • Sunday 2/26
    3:30 PM
    Loser R2-G1 vs Loser R2-G2
    EHS Aux  
  • Sunday 2/26
    3:30 PM
    R2-G1 Winner vs R2-G2 Winner
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    3:30 PM
    R1-G1 Loser vs R1-G2 Loser
    Sterling-Aux  
  • Sunday 2/26
    3:30 PM
    R1-G1 Winner vs R1-G2 Winner
    Sterling-Main  
  • Sunday 2/26
    3:30 PM
    R2-G1 Winner vs R2-G2 Winner
    Kenroy ES  
  • Sunday 2/26
    6:15 PM
    Block Party vs Great Balls of Fire
    EJHS Main Ct. 2  
  • Sunday 2/26
    6:15 PM
    The Oh Geez vs Dig This
    EJHS Main Ct. 1  
  • Sunday 2/26
    7:00 PM
    Not So Young's vs Caught In The Net
    EJHS Main Ct. 2  
  • Sunday 2/26
    7:00 PM
    NMREG vs Dat Ace Doe
    EJHS Main Ct. 1  
  • Sunday 2/26
    7:45 PM
    CVCH vs I'd Hit That
    EJHS Main Ct. 1  
  • Sunday 2/26
    7:45 PM
    Shredders vs Ball's Up
    EJHS Main Ct. 2  
  • Sunday 2/26
    7:45 PM
    Dolls and Balls vs Below Average
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    8:30 PM
    Serve Ivors vs I'd Hit That
    EJHS Main Ct. 1  
  • Sunday 2/26
    8:30 PM
    Kiss My Ace vs Shredders
    EJHS Main Ct. 2  
  • Sunday 2/26
    8:30 PM
    FFS vs Ball's Up
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    9:15 PM
    Saddlerock vs Serve Ivors
    E JHS Small Gym  
  • Sunday 2/26
    9:15 PM
    FFS vs Kiss My Ace
    EJHS Main Ct. 2  
  • Sunday 2/26
    9:15 PM
    Nitemare Orchards vs Dolls and Balls
    EJHS Main Ct. 1  
    

Looking for resources
about the Community or other Sports Groups?

Check out additional links
              below!



The mission of Eastmont Metropolitan Parks & Recreation is to provide recreational activities, facilities, and experiences, which allow individuals the opportunity to improve the quality of their lives, while enhancing and preserving the natural resources of the area.

Eastmont Metropolitan Parks & Recreation manages 44 acres of parks and seven miles of scenic Columbia River waterfront asphalt trail (The Apple Capital Loop Trail) in East Wenatchee, WA. Eastmont Community Park houses baseball, soccer, and football fields; horseshoe pits, lighted basketball, tennis and pickle ball courts, playgrounds, walking and biking trails, a radio control car race track, and an indoor swimming pool.

Organized recreation offerings include indoor and outdoor sports leagues, sports camps and specialized day camps.